Twój adres IP to: 3.128.190.102
Cz 2024-05-09 06:31:42

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 IM. EMILII PLATER

1. Ze zgromadzonych w bibliotece książek i czasopism korzystać można:
  2. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.
  3. Z biblioteki korzystać mogą wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły, rodzice i inne osoby – za zgodą Dyrektora.
    • wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literatura piękna, książki popularnonaukowe),
    • czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma).W uzasadnionych przypadkach możliwe jest wypożyczanie książek z księgozbioru podręcznego do domu (termin zwrotu jest wówczas uzgadniany z nauczycielem bibliotekarzem).
  4. Czytelnik może dokonywać wypożyczeń wyłącznie na swoją kartę biblioteczną.
  5. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca (nie dotyczy nauczycieli, którzy mogą wypożyczać więcej książek, na dłuższy okres czasu, wg uzgodnień  z nauczycielem bibliotekarzem).
  6. Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu lub ją ograniczyć.
  7. Uczniowie klas maturalnych i osoby przygotowujące się do konkursów lub olimpiad mogą wypożyczyć więcej książek na dłuższy okres czasu, uzgodniony z nauczycielem bibliotekarzem.
  8. Czytelnik, który chce korzystać z książki dłużej niż miesiąc powinien zgłosić się do biblioteki w celu przedłużenia terminu zwrotu książki. Przedłużenia terminu zwrotu można dokonać, jeśli nie ma zapotrzebowania na książkę ze strony innych wypożyczających.
  9. Za niezwrócenie książki w terminie wypożyczający zobowiązany jest przynieść książkę z kanonu lektur (tytuł uzgodniony z nauczycielem bibliotekarzem), która zostanie włączona do księgozbioru biblioteki.
  10. Zbiory biblioteki są nasza wspólną własnością. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.
  11. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki, należy odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej cenie książki zagubionej lub zniszczonej.
  12. Zbiory specjalne z biblioteki wypożyczane są zgodnie z następującymi zasadami:
  • jednorazowo wypożyczyć można jedną kasetę/płytę na jedną dobę,
  • jeśli kaseta/płyta lub materiały na nich nagrane ulegną zniszczeniu uczeń zobowiązany jest odkupić taką samą kasetę/płytę lub wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza o wartości odpowiadającej aktualnej cenie kasety/płyty zagubionej lub zniszczonej.
  1. Wszystkie wypożyczone książki i zbiory specjalne muszą wrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem mogą zatrzymać książki na okres wakacji.
  2. Uczeń ma możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych i letnich (wakacje).
  3. Wypożyczanie książek na okres ferii zimowych odbywa się na ogólnie przyjętych zasadach dotyczących wypożyczeń zawartych w regulaminie biblioteki.
  4. Wypożyczanie książek na okres wakacji wymaga spełnienia dodatkowych warunków:
  • - zwrócenie w terminie wszystkich wcześniej wypożyczonych materiałów,
  • - kontynuacja nauki w Zespole Szkół Nr 2 im. Emilii Plater.
  1. Możliwość wypożyczania książek na okres wakacji mają uczniowie klas I - II liceum i klas I- III technikum.
  2. Absolwentom i uczniom zmieniającym placówkę, książek na okres wakacji nie wypożycza się. Absolwenci i uczniowie opuszczający szkołę rozliczają się z biblioteką otrzymując kartę obiegową.
  3. Czytelnik może wypożyczyć 4 książki na okres 2 miesięcy.
  4. Książki są wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego, po zakończeniu klasyfikacji.
  5. Termin zwrotu wypożyczonych na wakacje książek upływa w pierwszym tygodniu września. Niezwrócenie książek w tym terminie skutkuje brakiem możliwości kolejnych wypożyczeń w nowym roku szkolnym, do czasu uregulowania zaległości w bibliotece.
  6. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki wypożyczonej na okres wakacji obowiązują ogólne zasady zawarte w regulaminie biblioteki.
  7. W przypadku zmiany miejsca pracy lub szkoły czytelnik przed odejściem ma obowiązek rozliczyć się z biblioteką.
  8. Uczniom biorącym udział w pracach biblioteki mogą być wpisane pochwały lub przyznane nagrody na zakończenie roku szkolnego.
  9. W bibliotece należy zachować ciszę. Obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów.

Rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane postanowieniami niniejszego regulaminu leży w kompetencjach Dyrektora Szkoły.