Twój adres IP to: 3.140.198.173
Cz 2024-05-09 07:27:11

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 IM. EMILII PLATER W PIASECZNIE

Biblioteka jest bardzo ważnym centrum informacji szkoły. Staramy się, aby była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, studentów-absolwentów naszej szkoły i wszystkich osób, które chcą ze zbiorów korzystać na miejscu w czytelni.

Godziny pracy biblioteki:

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 8:30 - 14:30

Dzięki elektronicznej bazie danych opartej na aplikacji MOL Optivum, powstała możliwość szybkiego wyszukiwania informacji bibliograficznej przez czytelnika, sprawdzenia stanu dostępności poszukiwanych pozycji, sprawdzenia stanu aktualnie wypożyczonych pozycji oraz terminu zwrotu, a także możliwość ich rezerwacji i wglądu w historię wypożyczeń.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 13 000 woluminów.

Największą część stanowi literatura piękna, a w niej lektury.

W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki, leksykony, albumy malarstwa itp.

Zbiory w bibliotece szkolnej zostały sklasyfikowane według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD).

Oprócz książek biblioteka gromadzi:

• kasety video – ekranizacje lektur szkolnych oraz popularnonaukowe z różnych dziedzin,
  • kasety magnetofonowe – uzupełnienie podręczników do języków obcych
  • płyty CD
  • płyty DVD
  • prasę - miedzy innymi Cogito, Głos Nauczycielski.

O nowościach książkowych informujemy czytelników na tablicy bibliotecznej oraz na stronie internetowej biblioteki

Biblioteka ponadto posiada komputery z dostępem do Internetu, i drukarkę z możliwością kopiowania do dyspozycji uczniów.

Organizacja udostępniania zbiorów.
Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.
Z biblioteki szkolnej mogą korzystać: uczniowie i absolwenci Zespołu, pracownicy Zespołu, rodzice uczniów Zespołu, inni użytkownicy na miejscu.
Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI:

1. Ze zgromadzonych w bibliotece książek i czasopism korzystać można:

1. wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literatura piękna, książki popularnonaukowe)
  2. czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma)

2. Jednorazowo wypożyczyć można 3 książki na okres dwóch tygodni (lektury szkolne na 1 miesiąc). Przeczytane książki należy natychmiast zwrócić do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.

3. Za nie zwrócenie książki w terminie wypożyczający zobowiązany jest przynieść książkę z kanonu lektur, która zostanie włączona do księgozbioru.

4. Zbiory biblioteki są naszą wspólną własnością. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.

5. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki należy odkupić taką samą lub wskazana przez nauczyciela bibliotekarza o wartości odpowiadającej aktualnej cenie książki zagubionej lub zniszczonej.

6. Wszystkie wypożyczone książki muszą wrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

7. Zbiory specjalne z biblioteki wypożyczane są zgodnie z następującymi zasadami:

1. jednorazowo wypożyczyć można jedną kasetę lub płytę na jedną dobę
  2. jeśli kaseta lub płyta ulegnie zniszczeniu uczeń zobowiązany jest odkupić taką samą kasetę/ płytę, lub wskazana przez bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej cenie kasety/płyty zagubionej lub zniszczonej